ks. piotr pawlukiewicz

Ks. Piotr Pawlukiewicz: po co Ci jest bierzmowanie?

Coraz mniej chętnych i coraz więcej wątpiących. Czy sakrament bierzmowania może jeszcze zainteresować na masową skalę młodych ludzi? Czy i czym może ich przekonać do Kościoła w zlaicyzowanym świecie? Ten trud znalezienia przekonującej odpowiedzi na te pytania podjął ksiądz Piotr Pawlukiewicz – duchowny katolicki, który żył w latach 1960-2020. Zyskał dużą popularność, także wśród ludzi młodych, jako rekolekcjonista, kaznodzieja i vloger. Używał prostego, przystępnego języka z nieszablonową argumentacją. Młodzi wprost garnęli się do niego i kupowali jego książki. Fragment jednej z nich – z 2003 roku – publikujemy dzisiaj na blogu.

W broszurze „Po co bierzmowanie?” ks. Pawlukiewicz odsłania nieznane szerzej duchowe i społeczne strony sakramentu bierzmowania. Oto jeden z jej fragmentów:

Przygotowując się do bierzmowania, pytasz może samego siebie: jeśli biskup namaści moje czoło olejem, to rzeczywiście coś się we mnie stanie, coś się zmieni? Przecież tylu moich znajomych już ten sakrament otrzymało, a ich religijność, pobożność wcale nie jest większa od mojej!

Bierzmowanie to nie jest magia, biskup niczego w tobie nie zaczaruje. Ale Duch Święty, jeśli napotka w tobie pragnienie Boga i żywą wiarę, może dokonać wielkich rzeczy. Nie oznacza to, że twoja przemiana będzie od razu dostrzegana przez innych. Bóg działa skutecznie, ale często bardzo dyskretnie. Kiedy nowe życie przyniesie obfity owoc, nie będziesz miał wątpliwości: nie dokonałem tego własnymi siłami. Będziesz doświadczał tego, że jest Ktoś, kto prowadzi twoją myśl, wspomaga działanie, kto cię prowadzi przez życie. Dlatego potrzeba twojego wysiłku i twojej modlitwy, gdy będziesz przyjmował sakrament bierzmowania.

Jeśli przyjąłeś ten sakrament przed laty, a teraz nie czujesz w swoim życiu żadnej fascynacji Bogiem, nie doświadczasz Jego pomocy w codziennych doświadczeniach – to co masz wtedy zrobić? Jak już wspomniałem, w sakramencie bierzmowania otrzymujemy źródło, lecz dla wielu jest to źródło od początku zamknięte. Dzieje się tak wtedy, kiedy sakrament nie napotka w sercu człowieka żadnej wiary, modlitwy i pragnienia Boga.

Dlatego zachęcam cię z całego serca, abyś jak najszybciej prosił Ducha Świętego, by ożywił On dary złożone w twojej duszy. Aby jak najszybciej zakwitł tam wspaniały ogród, w którym będziesz śpiewał psalmy swojemu Bogu.

Chciałbym jeszcze wspomnieć tu o pewnej ikonie, chyba najsłynniejszej na świecie. Namalował ją Andrzej Rublow, a widnieje na niej Trójca Święta. Twórca przedstawił na ikonie Osoby Boskie pod postaciami trzech aniołów siedzących przy stole. Anioł z prawej strony przedstawia Ducha Świętego. Jest on zapatrzony w dół, jakby z nieba patrzył na ziemię – tam gdzie będzie posłany. Stół, przy którym siedzą aniołowie, ma cztery krawędzie. Jedna z nich pozostaje wolna. To miejsce jest puste. Czyżby autor nie dokończył swojego dzieła? Nie – to miejsce czeka na ciebie. Bóg zaprasza cię do swojego domu, gdzie panuje miłość, pokój i dobro. Po to właśnie posyła Ducha Świętego, by On wprowadził cię w tajemnicę Boskiego życia. Zaprowadził do tego stołu. Stwórca poprzez Ducha Świętego zaprasza cię do rozmowy miłości, która od wieków trwa w Nim samym.


Ks. Piotr Pawlukiewicz, Po co bierzmowanie, Warszawa 2003.

Sakrament bierzmowania jest jednym z tematów nowej kampanii społecznej, prowadzonej przez SKCh im. Ks. Piotra Skargi. Stowarzyszenie dąży do popularyzacji sakramentów świętych poprzez cykl Tradycyjne Sakramenty. Na stronie tradycyjnesakramenty.pl, pośród ofert okolicznościowych przygotowanych na okazję Chrztu świętego, Małżeństwa lub Komunii świętej, można bezpłatnie zamówić także pakiet materiałów dotyczących sakramentu bierzmowania.