Święto Jana Chrzciciela – kiedy obchodzimy?
Jan Chrzciciel to postać wręcz legendarna. Ten święty wpisał się w kanon biblijny za swoje zasługi, natomiast jest on również często wspominany podczas różnego rodzaju liturgii, z których najważniejszą jest uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela.
Narodzenie św. Jana Chrzciciela miało miejsce mniej więcej pół roku przed Jezusem, czyli ok. 5 roku p.n.e. (historycy niestety pomylili się, ponieważ narodzenie Jezusa nie miało miejsca dokładnie na przełomie poprzedniej ery, a obecnej). Szczególną rolę Jana zwiastował archanioł Gabriel, który objawił się ojcu świętego – Zachariaszowi. Ten nie dowierzał aniołowi, ponieważ jego żona Elżbieta była bezpłodna. Kiedy Maryja odwiedziła rodziców Jana, a wchodząc do domostwa pozdrowiła Elżbietę, słysząc to Jan w łonie swojej matki poruszył się. W tym momencie Duch Święty napełnił Elżbietę (Ewangelia według św. Łukasza). Wiele lat później nastąpiło słynne ochrzczenie Jezusa, podczas którego objawił się Duch Święty w postaci białej gołębicy.
Kiedy święto Jana Chrzciciela ma miejsce? Corocznie obchody odbywają się 24 czerwca, a najbardziej znane można obejrzeć w Kanadzie, a konkretnie – Quebec. Warto wiedzieć, że dla Kanadyjczyków (z prowincji Quebec) jest to najważniejsze święto. Jest nawet ważniejsze od Dnia Kanady!
Dlaczego wybrano akurat tę datę? Uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela ma korzenie pogańskie. Zanim chrześcijaństwo zapanowało w Europie, na przełomie 23 i 24 czerwca odbywały się obrzędy. Później nazwano je dopiero nocą świętojańską, a jeszcze inaczej – wigilią Jana Chrzciciela. Dlaczego jest on tak ważną postacią? Wedle chrześcijan to właśnie Jan Chrzciciel był ostatnim prorokiem, który głosił Słowo Boże przed nadejściem Jezusa.
Nasuwa się jednak pytanie – skąd święto Jana Chrzciciela ma swoje największe obchody akurat w Kanadzie? Przyczynili się do tego francuscy katolicy, którzy migrowali za ocean w okolicach XVII wieku. Można znaleźć informacje w kronikach, że w pierwszej połowie XVII wieku, w noc świętojańską odbywały się huczne uroczystości chwalące Jana Chrzciciela. Co zabawne, na patrona prowincji Quebec pierwotnie wybrany został św. Józef, jednakże uroczystości na jego cześć miałyby miejsce w marcu, a warunki klimatyczne w Kanadzie nie sprzyjają świętowaniu w tamtej porze roku, z kolei koniec czerwca jest bardzo dobrym momentem na huczne celebracje.
Mimo, że Jan Chrzciciel jest stricte chrześcijańskim świętym, to uroczystości w Kanadzie z roku na rok zaczęły przybierać coraz bardziej świecki charakter. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ dobrze wspomnieć, że np. Boże Narodzenie jest celebrowane w każdym zakątku świata, a więc nie tylko przez chrześcijan. Parada upamiętniająca narodzenie św. Jana Chrzciciela rokrocznie zachęca do wzięcia udziału liczne rodziny z dziećmi, ale też muzyków, tancerzy, a nawet cyrkowców, przez co nie można się dziwić, że jest to tak ciekawe wydarzenie.
Warto dodać, że święto Jana Chrzciciela nie wypada wyłącznie na dzień 24 czerwca, który upamiętnia narodziny świętego, ponieważ 29 sierpnia mają miejsce obchody wspominające jego męczeńską śmierć.