Stowarzyszenie i Instytut ks. Piotra Skargi z Krakowa rozdały 1,5 mln Różańców Jubileuszowych – łącznie prawie 3 miliony! Zobacz zdjęcia!
Różaniec to jedna z najpopularniejszych form modlitwy liturgicznej. Kult Maryi w Polsce jest szczególnie silny, czemu nie można się dziwić – to ona została wybrana na Królową Polski. W 2017 roku miały miejsce wyjątkowe obchody z okazji setnej rocznicy objawień Matki Bożej Fatimskiej. To właśnie różańce stały się pamiątką owego święta, natomiast inicjatorami wręczania upominków były krakowskie organizacje katolików świeckich Instytut Piotra Skargi oraz Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej.
Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi jest stowarzyszeniem założonym na początku XXI wieku. Jego celem jest pielęgnowanie i odbudowa chrześcijańskiego dorobku naszej cywilizacji, natomiast mottem – parafrazując – budzenie uśpionych sumień Polaków. Rozumie się to przez utrwalanie wartości, na których „wybudowano” nasz kraj, to jest normalną rodzinę, wiarę katolicką, własność prywatną, tradycyjną liturgię, przywiązanie do klasyki dzieł sztuki i patriotyczne wychowanie. Organizacja zrzesza katolików z kraju i zagranicy. Często organizuje różnego rodzaju konferencje, pielgrzymki czy manifestacje, zwłaszcza pro life. Działacze głoszą swego rodzaju manifest przeciw dzisiejszym czasom, kiedy ludzie zapominają o prawdziwych wartościach, a zamieniają je na gonitwę za pieniądzem i własnymi pragnieniami. Stowarzyszenie Piotra Skargi jest finansowanr przez dobrodziejów, a dzięki temu może sponsorować np. różnego rodzaju czasopisma (Przymierze z Maryją, Polonia Christiana). Za słynną akcję „Nie wstydzę się Jezusa” również odpowiada Stowarzyszenie, które wraz z Instytutem Piotra Skargi, rozdawało breloki z hasłem z Ewangelii wg św. Mateusza oraz z symbolem krzyża. Opinie na temat tego środowiska czasami są kontrowersyjne za sprawą przekłamań i manipulacji lewicowych mediów, które chcą zniechęcić Polaków do organizacji o profilu konserwatywnym.
W 2017 roku wspomnaien organizacje zachęcały wiernych do wzięcia udziału w modlitwie różańcowej. Było to wydarzenie na naprawdę dużą skalę – dowodem na to może być chociażby fakt, że w ramach propagowania święta, półtora miliona różańców trafiło do wierzących. Miały one specjalnie błękitny kolor, a także portugalskie zdobienia, żeby jak najlepiej upamiętnić objawienia fatimskie. Jak wyglądały? Zobacz poniższe zdjęcia!
Warte zaznaczenia jest to, że z okazji celebracji owego stulecia, w Fatimie złożono 10 000 lilii. Niemal 100 000 osób podpisało wspaniały akt oddania się Niepokalanej. Ich nazwiska zostały upamiętnione na kartach wyjątkowej księgi pamiątkowej, którą złożono w kaplicy objawień Matki Bożej w Fatimie. Nie można zapominać też o tym, że z różnego rodzaju okazji – również innych obchodów Objawień Matki Bożej Fatimskiej do wiernych trafiły około 3 miliony różańców! Co więcej, z okazji stulecia obchodów, zlecono cenionemu reżyserowi Jarosławowi Mańce wyprodukowanie filmu (Fatima – orędzie wciąż aktualne). Pierwsza emisja miała miejsce na forum Kongresu Apostołów Fatimy. Produkcja od swojej premiery była emitowana w wielu kinach, a wejście na seanse były bezpłatne, dzięki czemu film został obejrzany przez kilkadziesiąt tysięcy osób! Na terenie całej Polski, z okazji owego stulecia pojawiła się setka bilbordów z Maryją, na których znalazło się hasło „Na koniec Moje Niepokalane Serce zatryumfuje”!