stowarzyszenie kultury chrześcijańskiej

Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej: budzenie sumień Polaków i obrona tradycyjnych wartości

Nagrywają filmy religijne dla katolików, wydają portal internetowy oraz dwa dwumiesięczniki, organizują spotkania publiczne i premiery filmów w największych salach kinowych Polski. Kim są konserwatyści spod znaku ks. Piotra Skargi? Jaką misję ma Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej i w jakiej skali ją realizuje? Spróbujmy poszukać odpowiedzi na te pytania.

Misja Stowarzyszenia

Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej to organizacja, która od lat angażuje się w sprawy Kościoła i obronę tradycyjnych wartości. Dzięki swojemu zaangażowaniu, SKCh odegrało kluczową rolę w kształtowaniu świadomości Polaków i budowaniu silnego społeczeństwa opartego na chrześcijańskich wartościach.

Jednym z najważniejszych celów Stowarzyszenia jest budzenie sumień Polaków i przypominanie o fundamentalnych wartościach, jakie leżą u podstaw naszej kultury i historii. SKCh aktywnie działa na rzecz ochrony życia ludzkiego, promowania rodziny i ochrony małżeństwa jako sacrum oraz na rzecz obrony wolności sumienia i wyznania.

Działalność Stowarzyszenia Księdza Skargi

Stowarzyszenie prowadzi liczne projekty, które mają na celu promocję chrześcijańskiej kultury i historii Polski, a także edukowanie społeczeństwa w kwestiach moralnych i etycznych. SKCh organizuje konferencje (w tym od wielu lat „Kongres Konserwatywny”), sympozja, spotkania z wybitnymi politykami i intelektualistami, a także akcje społeczne i charytatywne.

SKCh im. Ks. Skargi to także organizacja, która aktywnie działa na rzecz Kościoła i wspiera jego działalność. Stowarzyszenie zajmuje się m.in. promocją rekolekcji, ogólnokrajowymi inicjatywami religijnymi jak apel do Ojca Świętego o ustanowienie dla całego Kościoła nabożeństwa pierwszych 5 sobót miesiąca, czy też realizacją publikacji i filmów zawierających prawdziwą katechezę – np.  film pt. “Bóg”. Ten ostatni to całkiem udana próba ekranizacji tradycyjnego pobożnego podejścia do kwestii realnej obecności Ciała Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Film zyskał wiele pozytywnych opinii i zmotywował tym samym twórców spod znaku studia PCh24TV (należącego do Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej) do pójścia za ciosem. Kolejny film z marca 2023 r. pt. „Umrzesz. I co dalej?” zaliczył udaną premierę w krakowskim kinie Kijów. Wiele osób spośród zgromadzonej publiczności nie ukrywało wzruszenia po obejrzeniu filmu.

SKCh angażuje się również w pomoc dla diecezji i parafii również za granicą, czego najlepszym przykładem jest zakończona zbiórka “Polacy Ukrainie”, mająca na celu również odbudowę miejsc kultu zdewastowanych przez rosyjskiego najeźdźcę. Stowarzyszenie organizuje również pielgrzymki i wyjazdy do miejsc kultu religijnego.

Wnioski

Działalność Stowarzyszenia zyskała uznanie nie tylko w Polsce, ale również za granicą. SKCh jest członkiem sieci międzynarodowych organizacji działających na rzecz obrony społeczeństwa, katolickiej wiary i nieustępliwej walki z postępującą rewolucją. Największe z tych organizacji działają na Słowacji (Slovakia Christiana), w Chorwacji („Vigilare”) oraz w Estonii („Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks”).

Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej to organizacja, która od lat angażuje się w sprawy Kościoła i obronę tradycyjnych wartości. SKCh przoduje w medialnej misji budzenia sumień Polaków i przypominania o fundamentalnych wartościach, jakie leżą u podstaw naszej kultury i historii. Dzięki swojej aktywności, na przestrzeni ponad 20 lat działań Stowarzyszenie im. Ks. Piotra Skargi przyczyniło się do kształtowania świadomości społecznej i budowania silnego społeczeństwa opartego na chrześcijańskich wartościach.