skch im. ks. piotra skargi

Akcja SKCh im. Ks. Piotra Skargi pt. „Przybądź Duchu Święty, pocieszycielu”

W radykalnie zmienionej sytuacji społecznej lat 2020-2021 wielu ludzi nie potrafi się odnaleźć. Wielotygodniowe pobyty w domach, ciągła presja ze strony pracodawców oraz propaganda zagrożenia życia w mediach – to wszystko oddziałuje na społeczeństwo. Nie chcemy uczyć się żyć z koronawirusem. Szukamy jednak instynktownie oparcia, pocieszenia, światełka w tunelu. Z taką duchową ofertą wyszło krakowskie SKCh im. Ks. Piotra Skargi.

Mowa o akcji odwołującej się wprost do jednej z trzech Osób Boskich, czyli Ducha Świętego. To właśnie tknięci przez Jezusa Duchem Świętym apostołowie wyszli z wieczernika i podjęli trud morderczo ciężkiej pracy apostolskiej. Mając tę łaskę, byli gotowi poświęcić całe swoje życie dla głoszenia prawdy o Odkupieniu i Zbawieniu, które przyniósł Chrystus.

Wielu katolików, słysząc o czczeniu Ducha Świętego, instynktownie sprawdza, kiedy wypadają Zielone Świątki w 2021 roku. Choć wypada ona 23 maja i tradycyjnie zamyka wówczas okres Wielkanocy, to jednak już w styczniu tego roku ukazała się broszura pod znamiennym tytułem „Pocieszycielem jesteś zwan”. Działacze Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi, które jest wydawcą broszury i organizatorem rzeczonej akcji, nie ukrywają, że sytuacja wokół pandemii COVID-19 skłoniła ich do tego, by nie czekać z tą inicjatywą do kwietnia bądź maja. Wszak wielu naszych bliźnich potrzebuje pocieszenia i pokrzepienia już dziś.

Świeccy katolicy wydali to już na początku roku

Ilustrowana publikacja, co do której trzeba nadmienić wydanie jej na bardzo dobrym papierze, traktuje o dogmatycznym rozumieniu, symbolice i tradycyjnym przedstawianiu w sztuce Ducha Świętego. Przypomina o Jego właściwym miejscu, jako trzeciej osoby Wszechmocnego Boga, który „od Ojca i Syna pochodzi”. Do broszury dołączono Akt poświęcenia się Duchowi Świętemu, z którego może skorzystać każdy katolik.

 To nie pierwsza inicjatywa SKCh im. Ks. Piotra Skargi, dająca wiernym pokrzepienie w trudnych czasach obostrzeń, reżimów sanitarnych, a więc faktycznie unicestwienia dużej części życia społecznego i religijnego. W połowie 2020 r. Stowarzyszenie wydało także e-book „Od zarazy wybaw nas, Panie”, który kolportowano bezpłatnie głównie drogą internetową. Z kolei pakiet „Przybądź Duchu Święty, pocieszycielu” rozsyłany był drogą pocztową i trafił łącznie do ponad 230 tysięcy osób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.