Jan Chrzciciel – życiorys i ciekawostki

Poprzedzone zwiastowaniem anioła Gabriela, narodziny Jana Chrzciciela, miały miejsce między 6 a 2 rokiem p.n.e. Znana jest nam historia Zachariasza, żydowskiego kapłana, który zwątpił, że jego bezpłodna żona da mu potomka. Kapłan w ramach kary przestał mówić, do czasu nadania imienia synowi. Warto przybliżyć życie postaci, jaką był Jan Chrzciciel. Życiorys jego jest bogaty w niesamowite wydarzenia, mające duże znaczenie dla Kościoła Katolickiego i prawosławnego. Jan Chrzciciel, patron wielu państw i miast, urodził się w wiosce Ain Karim. Pół roku starszy od Jezusa z Nazaretu- Jan, po śmierci rodziców, zdecydował się na życie jako pustelnik. Kiedy skończył 30 lat, wkroczył w wiek, który prawnie umożliwiał mu publiczne występowanie i nauczanie. Jan Chrzciciel mówił o nadejściu Mesjasza i konieczności wewnętrznego przeobrażenia poprzez modlitwę i pokutę. Wzywał do nawrócenia i aby przygotować do tego innych, udzielał chrztu w Jordanie. Ochrzczenie samego Jezusa było przełomowym wydarzeniem w życiu proroka, zaczęły spełniać się jego przeczucia dotyczące przyszłości.

Jan Chrzciciel został skazany na śmierć. Odważył się wprost zarzucić królowi Herodowi, że żyje z żoną brata, krytykując niemoralne małżeństwo. W wyniku spisku żony Heroda, Jan został ścięty. Męczeńska śmierć syna Zachariasza miała miejsce około 32 r. n.e.


Jan Chrzciciel – patron

Żydowski pustelnik stał się patronem wielu państw i miast oraz setek parafii na całym świecie. Jego opiece powierza się też joannitów, dziewice, pasterzy, kowali, krawców, kuśnierzy, rymarzy i niezamężne matki. Życie pełne wielkiej świętości, pokuty i ascezy sprawia, że możemy powiedzieć: Jan Chrzciciel- patron mnichów i abstynentów.


Jan Chrzciciel – ciekawostki

Jezus Chrystus uświadamiał wierzących, że wśród narodzonych z niewiast, nie powstał nikt tak wielki jak Jan Chrzciciel. Ciekawostki na jego temat są liczne, jednak najbardziej przykuwają uwagę te związane z Chrystusem. Ich powiązanie wynikało z pokrewieństwa matek, Maryi i Elżbiety. Nie wiadomo czy matka Jana była ciotką czy kuzynką Maryi, ale pokrewieństwo krwi Jana Chrzciciela i Jezusa Chrystusa nie podlega wątpliwości.


Grób Jana Chrzciciela

Gdzie został pochowany Jan Chrzciciel? Grób Jana Chrzciciela mieści się w Wielkim Meczecie Umajjadów w Damaszku. Do relikwii proroka należy jego prawa ręka, która jako talizman zakonu joannitów, znajduje się podobno w monasterze Narodzenia Matki Bożej w Cetyni. Relikwiami są też, przechowywane w Sienie i Stambule, palce Jana Chrzciciela. Fragmenty szczątków proroka zostały w 2010 roku odnalezione w ruinach prawosławnego kościoła na wysepce Świętego Iwana nieopodal Sozopola. Wraz z alabastrowym relikwiarzem, zamurowano relikwie w ołtarzu nieczynnego od stuleci klasztoru. W kościele św. Jana Chrzciciela w Gnieźnie również znajdują się relikwie świętego.

Sylwetka tej wielkiej postaci jest czczona przez wierzących na całym świecie. Nie dzieje się tak tylko ze względu na to, że był prekursorem i zwiastował przyjście Jezusa Chrystusa. Sam Jan stał się postacią sławną, a zapoczątkowany przez niego ruch miał wielu zwolenników w odległych krainach.

Ta niesamowita postać przypomina nam, jak ważne jest odpowiednie przygotowanie na przyjęcie Chrystusa do swojego serca. Podkreśla on rolę modlitwy i pokuty w codziennym życiu.